19/06/2026

De correctionele rechtbank van Oost-Vlaanderen, afdeling Oudenaarde heeft een leerkracht van een hotelschool veroordeeld wegens verkrachting en aantasting van de seksuele integriteit van een 17-jarige leerlinge. Volgens de rechtbank was er sprake van een verregaande normvervaging en een uitermate egocentrische ingesteldheid, waarbij het gedrag van de beklaagde een zeer grote impact had op de psychische en seksuele integriteit van het minderjarige slachtoffer.

Feiten

Op 8 oktober 2025 bood een vrouwelijke studente zich aan in het Zorgcentrum na Seksueel Geweld te Roeselare. Ze vertelde dat ze door haar leraar van Hotelschool Ter Duinen verschillende keren zou verkracht zijn tijdens de terugkeer van een stagereis/horecabeurs in Keulen. De seksuele handelingen vonden plaats op de bus, en in een mindervaliden-toilet van een Ibis-hotel langs de snelweg. Zowel de studente als de leerkracht waren zwaar dronken op het ogenblik van de feiten (net als diverse andere leerlingen op de bus).

Bij de ondervraging van de andere leerlingen die mee op de bus zaten, verklaarden verschillenden dat de leerkracht ook hen lastig viel of ongewild aanraakte (bijvoorbeeld aan de benen, onderrug en achterwerk). Eén leerlinge diende hiervoor ook een klacht in.

Tijdens zijn verhoor bevestigde de leerkracht de seksuele handelingen in de bus, en in het mindervaliden-toilet. Volgens hem was er echter sprake van bewuste toestemming bij de betrokken leerlinge: haar vrije wil was niet aangetast door haar geïntoxiceerde toestand. De leerkracht betwistte ook andere leerlingen ongewenst te hebben aangeraakt. Hij erkende wel regelmatig alcohol te drinken en sporadisch drugs te gebruiken.

Tenlasteleggingen 

De beklaagde moest zich voor de correctionele rechtbank in Oudenaarde verantwoorden voor:

  • verkrachting *

  • aantasting van de seksuele integriteit *

  • bezit van cocaïne

* met de verzwarende omstandigheden dat de niet-consensuele seksuele handelingen werden gepleegd ten nadele van een minderjarige boven de volle leeftijd van zestien jaar, en door een persoon in een erkende positie van vertrouwen, gezag of invloed ten aanzien van het slachtoffer.

Beoordeling rechtbank 

Volgens de correctionele rechtbank volgende elementen:

  • Het staat vast dat de beklaagde als leerkracht een gezagsrelatie had tegenover de leerlingen. Hij wist ook - of behoorde te weten - dat de leerlingen minderjarig waren. 

  • De beklaagde heeft vanuit zijn functie als leerkracht wel degelijk misbruik gemaakt van zijn gezagspositie. Dit door enerzijds het alcoholgebruik van de leerlingen te faciliteren en aan te moedigen, en door in te spelen op de professionele ambities van het 17-jarige slachtoffer.

  • Hierop gelet is de rechtbank van oordeel dat het slachtoffer als minderjarige geen geldige toestemming kon geven tot het stellen van seksuele handelingen met de beklaagde, die misbruik maakte van zijn gezagspositie over haar. Het slachtoffer was bovendien dermate geïntoxiceerd dat er van een vrije wil geen sprake meer kon zijn (iets waarvan de beklaagde bovendien op de hoogte was).

  • De rechtbank heeft de beklaagde wel vrijgesproken voor wat betreft de aantasting van de seksuele integriteit van de andere leerlinge. Hoewel het zeker mogelijk is dat de feiten zoals beschreven door die leerlinge zich hebben voorgedaan, kan het tegendeel - namelijk dat er zeker geen sprake was van enige seksuele intentie - aan de hand van de beschikbare strafinformatie niet met zekerheid worden uitgesloten. Er is sprake van redelijke twijfel, die in het voordeel van de beklaagde moet worden geïnterpreteerd.

  • Gelet op het regelmatig gebruik van cocaïne door de beklaagde (minstens tweewekelijks), moet dit volgens de rechtbank noodzakelijkerwijs zijn voorafgegaan door het bezit van deze drugs.

Strafmaat

De rechtbank veroordeelde de beklaagde tot een hoofdgevangenisstraf van 42 maanden, waarvan 30 maanden met probatie-uitstel voor een periode van 5 jaar. Hij wordt voor een periode van 5 jaar uit zijn burgerrechten ontzet, en hij mag gedurende 10 jaar niet actief zijn in het onderwijs, lid zijn van verenigingen waar minderjarigen aanwezig zijn of deelnemen aan activiteiten met minderjarigen.

Aan dit probatie-uitstel zijn diverse strikte voorwaarden verbonden. Zo moet de beklaagde zich ambulant of residentieel laten begeleiden voor zijn alcohol- en drugsproblematiek en zijn psychosociale/seksuele problematiek.

Aan het minderjarige slachtoffer moet de beklaagde een provisionele schadevergoeding van 1.750 euro betalen. Aan haar wettelijke vertegenwoordiger moet hij een provisioneel bedrag van 2.750 euro betalen. Er werd een gerechtsdeskundige aangesteld om de omvang van de reële schade te bepalen. Aan de hotelschool moet een morele schadevergoeding van 1 euro worden betaald.

Motivering rechtbank

Bij het bepalen van de strafmaat hield de rechtbank onder andere rekening met volgende elementen:

  • De ernst van de feiten, waarbij de beklaagde misbruik maakte van zijn gezaghebbende positie als begeleider/leerkracht. Hij drong zich, volledig gepreoccupeerd door zijn eigen seksuele lusten en onder invloed van middelen, op aan het op dat moment 17-jarige slachtoffer.

  • De verregaande normvervaging en uitermate egocentrische ingesteldheid van de beklaagde, wiens gedrag een zeer grote impact had op de psychische en seksuele integriteit van het minderjarige slachtoffer, en op haar normale seksuele ontwikkeling. De omvang van de gevolgen op psychologisch vlak zijn thans nog niet te voorspellen. 

  • Het feit dat de beklaagde vanuit zijn gezagspositie de feiten bovendien heeft gefaciliteerd door overvloedig alcoholgebruik toe te staan en zelfs aan te moedigen. 

  • Het blanco strafverleden van de beklaagde.

  • Bij het bepalen van de burgerlijke belangen hield de rechtbank rekening met het feit dat de hotelschool deels op de hoogte was van de persoonlijke problematieken van de beklaagde rond het gebruik van verdovende middelen. Niettegenstaande werd er toch voor geopteerd om de beklaagde als enige begeleider de terugreis te laten ondernemen. Het blijkt eveneens dat de wantoestanden op de bus (overmatig drankgebruik) reeds voor de betreffende seksuele handelingen in het Ibis-hotel aan de andere leerkrachten werden gesignaleerd. Niettemin werden er geen onmiddellijke concrete acties genomen om hierbij in te grijpen.